Zostań honorowym krwiodawcą – to nie boli

Bez tytułu1Honorowe krwiodawstwo to zarówno wspaniała idea jak i niezastępowalna metoda leczenia. W Polsce oparte jest na zasadzie dobrowolnego i bezpłatnego oddawania krwi. Człowiek jest jedynym źródłem tego wspaniałego leku. Krew pobierana jest tylko od zdrowych osób po spełnieniu odpowiednich warunków.

A jakie warunki należy spełnić, tego uczniowie klas trzecich dowiedzieli się na spotkaniu zorganizowanym w dniu 12 lutego 2020r. Prelekcję na temat ,,Krew darem życia” poprowadził Koordynator Honorowego Dawstwa Krwi i wieloletni krwiodawca pan Sławomir Telus. W bardzo przystępny i ciekawy sposób przedstawił jak należy przygotować się do oddawania krwi, kto może oddać krew, a kto i kiedy może być zdyskwalifikowany. To zapewne zaowocowało tak dużą ilością chętnych uczniów, aby 19 lutego 2020r. przystąpić do kolejnej akcji oddawania krwi organizowanej w naszej szkole. Do oddania krwi zarejestrowało się 49 osób, ale po wstępnej weryfikacji pobrano krew od 27, co pozwoliło na pozyskanie 12150 ml krwi.

Z roku na rok obserwuje się wzrastające zapotrzebowanie na krew i jej składniki w związku z postępem medycyny oraz starzeniem się społeczeństwa. Honorowy dawca pomaga w wyzdrowieniu lub bezpośrednio ratuje życie drugiego człowieka. Oddając bezinteresownie krew i jej składniki wspieramy lekarzy w ich codziennej walce o życie pacjentów.

zd4zd3zd1zd2